Press news

Tiskárna Euronova Group zdarma vytiskla fotografie pro Andreu Růžičkovou a její výstavu fotografií z Afriky

Herečka a fotografka Andrea Růžičková (dříve Kerestešová) se spolu se svým manželem Mikolášem na konci loňského roku vypravili do Afriky. Cesta proběhla pod záštitou neziskové organizace Bez mámy, která v Tanzanii vybudovala Centrum pro sirotky a právě tam vznikly fotografie pro výstavu. Výstava bude k vidění v Praze od 6. června do 10. září v galerie&kavárna Art-n-Coffee.

Manželé Růžičkovi byli osloveni organizací Bez mámy, zda by spolu s týmem dobrovolníků absolvovali cestu do Afriky, a to konkrétně do vesnice Mahango v Tanzanii. Krásná herečka se vždy snaží pomoci nejen svou známou tváří, ale i něčím více. Cestování a poznávání nových kultur je její vášní stejně tak jako fotografování, a tak s velkou pokorou přijala nabídku v roli fotografky. Hudebník Mikoláš Růžička se v Mahangu stal dobrovolníkem a bylo pro něj samozřejmostí přidat ruku k dílu všude, kde byla potřeba. Pětičlenná sestava odcestovala na misi v čele s koordinátorkou organizace Michaelou Gongolovou. Posláním Bez mámy je zabezpečit opuštěným dětem základní životni potřeby jako domov, zdravotní péči a vzdělání a zlepšovat zázemí výuky v chudých venkovských školách.

Cílem autorky bylo pomocí fotografie dokumentovat běžný život sirotků a organizaci tak dostat do povědomí lidí, kteří jsou ochotni pomáhat rozvojovým zemím, případně se chtějí stát dobrovolníky. Mnoho dětí v Africe žije na ulicích, odkázáno na to, co jim kolemjdoucí poskytnou. „Prožili jsme v Africe výjimečné Vánoce, které zůstanou navždy v našich srdcích,“ popisuje Růžičková. „Snažila jsem se zachytit děti v jejich přirozenosti a čistotě,“ doplňuje Andrea, která uspořádala už třetí fotografickou výstavu.

Hudebník Mikoláš Růžička v Mahangu pracoval manuálně na stavbě budovy pro dívky. Ujal se jakékoliv práce, která byla potřeba a když se čekalo na materiál nutný ke stavbě, trávil volné chvíle portrétováním místních lidí. Na konci expedice manželé Růžičkovi spolu se sirotky zasadili strom, což bylo vzhledem k charakteru půdy také velmi náročné. „Afrika byla skvělá zkušenost, jak pochopit problematiku, souvislosti a systém tamního života. Člověk je pak schopen mnohem lépe pochopit jak funguje pomoc v praxi,“ dodává hudebník Mikoláš Růžička.

 

Fotografická výstava obsahující celkem 15 fotografií ve velikostech 90x60m putovala od března po České republice. Zahájení proběhlo v Ostravě, dále cestovala do Písku a pak do Brna. Od 6. června do 10. září bude k vidění v galerie&kavárna Art-n-Coffee – Pasáž České národní banky – Na příkopě 24, Praha 1. Fotografie budou nadále žít na dalších místech v ČR pod záštitou organizace. V prostorách výstavy je vždy umístěna zapečetěná pokladnička, do které mohou návštěvníci přispět. Jakým způsobem se částka využije se dočtete na webu organizace. Na Pražské vernisáži zahrál africký bubeník Papis Nyass a role moderátora se zhostil herec Miroslav Etzler. Velké poděkování patří Euronova Group http://www.euronovagroup.com/, která zdarma vytiskla fotografie pro tuto výstavu.

 

Bez mámy, z.s. je česká nezisková organizace zaměřená na pomoc dětem v jižní Tanzanii a zlepšení vzdělanosti v tamních venkovských školách. V Tanzanii žije 2,6 mil sirotků a státní sirotčince zde neexistují. Mnoho těchto dětí přežívá u svých vzdálených příbuzných, kde se ne vždy setkají s rodinným a přátelským prostředím; potýkají se s nedostatkem jídla a nízkou hygienou. Sirotci žijí v podmínkách tak chudobných, že si nemohou dovolit chodit ani do základní školy a vyhlídky na lepší budoucnost jsou pro ně minimální. Často místo pravidelné školní docházky bývají využívány k těžké práci na poli či k pasení dobytka. Organizace Bez mámy navštěvuje místní problematické rodiny a tam kde je situace lepší snaží se podpořit sirotka přímo v rodině, zejména podporou jeho vzdělání. „Kde není rodinné prostředí příznivé bereme sirotky do Centra v Mahangu, kde jim věnujeme plnou péči. I kdyby se podařilo dát domov, rodinné prostředí a potřebné vzdělání alespoň jednomu z těchto dětí, tak to má celé smysl, protože věříme že lidský život má všude na světě stejnou hodnotu,“ říká Michaela Gongolová. „Momentálně se v našem Centru pro sirotky v Mahangu nachází 21 dětí a očekáváme 5 nových příchozích. Dalších 24 sirotků podporujeme vně Centrum,“ doplňuje koordinátorka. Organizace Bez mámy se také podílí na zlepšování stavu chudých venkovských škol a vzdělanosti místních dětí díky projektu Škola škole, který propojuje české školy s těmi tanzanskými. Děti bez mámy můžete podpořit zakoupením fotografií na eshopu, rodičovstvím na dálku či libovolným finančním darem. Více na www.bezmamy.cz.

Euronova Group je vybavena nejmodernější technologií tisku a zpracování a dodává tak zákazníkovi nejvyšší kvalitu. Cílem je maximální spokojenost zákazníka. Nabízí tisk na umělecké plátno, tisk fototapet s vlastním motivem, flexo tisk, výrobu obalů, velkoplošný tisk a digitální tisk.

Galerie&kavárna Art-n-Coffee má velmi silné vazby v Africe a tamním uměním oživují své prostory pravidelně. Kavárna si zakládá na výrobě velmi dobré kávy a můžete zde ochutnat i africká vína. Pohostí vás také vždy čerstvými dorty.

Jiřina HorváthováZpět

Services


EURONOVA KOREKT KOREKT KRAK WEST MEDIA Matrix Media s.r.o. NAVA Tisk s.r.o. PRINCO International PLZEN CZ PLZEN TV ZAK TV S.R.O. Primetime Media Unique Connection REGIO TV1 Televize UTV PrahaTV BrnoTV RTM+ Časopis Prestige DRAKON dům reklamy
ČESKO-KAPVERDSKÁ obchodní komora© EURO NOVA & PARTNERS SPOL. S R.O. 2024