Press news

Dle The Economist jsou nejúspěšnějším reklamním médiem BILLBOARDY!

Billboardy patří mezi nejefektivnější a nejrychleji rostoucí druh médií na světě. Staly se tak nejúspěšnější reklamním médiem desetiletí.

V posledních letech probíhá s občasnými přestávkami nejen v našem městě ale i v celé naší zemi debata na téma, jak billboardy škodí/neškodí naší společnosti, jak způsobují/nezpůsobují dopravní nehody, rozptylují řidiče na křižovatkách, spolujezdce na dálnicích, jak hyzdí fasády chátrajících budov v centrech měst a stojí daňové poplatníky peníze v době voleb. Nejvíce slyšet jsou při těchto debatách samozvaní odborníci na venkovní reklamu, kteří mají jasno, že billboardy patří minulosti. V USA mají jasno také, outdoorová reklama je médiem budoucnosti. Omezování reklamních ploch v městech s podtitulem bezpečnosti silničního provozu či neustále diskutovaný vizuální smog je, jak se zdá z nejvyspělejších států světa, také pohledem spíše zatracením hodný. V řadě světových měst s delší historií, Jeruzalém – staré město, či v řadě moderních metropolí Los Angeles, jsou stále billboardy umístěné a vnímané jako součást moderního světa a prostředí, ve kterém žijeme. Často je pohled kritiků billboardů „papežštější než papež“ a není podložen rozumnými argumenty.

Před několika týdny vyšel v týdeníku The Economist článek „Sign of the Times“, který analyzoval reklamní trh v USA a zaměřil se na outdoorovou reklamu jako takovou a její budoucnost. Z článku nepřímo vyplývá, že outdoor se dokázal v uplynulých dvou desetiletí v porovnání s ostatními tradičními médii nejlépe vypořádat s nástupem on-line reklamy a bude do budoucna spolu s on-linem hrát prim. Naše redakce se rozhodla článek volně přeložit, aby se i český čtenář dozvěděl, jaké jsou nejnovější trendy na poli OOH out-of-home (outdoorové) reklamy.

Většina forem tradiční reklamy – tisk, rádio a televize – ztrácela v posledních letech půdu pod nohama kvůli on-line reklamě, jen billboardy, které fungují již od 19. století a televize, si drží svoji pozici (viz graf). Tato venkovní reklama označovaná v anglicky mluvících zemích jako OOH (Out-of-home advertising – poznámka překladatele) poroste v USA v roce 2018 o 3,4 % a digitální DOOH (digital out-of-home), která v sobě zahrnuje LCD obrazovky na letištích a v obchodních centrech, v letošním roce poroste o celých 16%. Tento typ reklamy nemůže kolemjdoucí přeskočit nebo vyblokovat ze svého zorného pole jako on-line reklamy ve svém mobilním telefonu. (The Economist: November 10-16, 2018)

Největším rozdílem mezi venkovní reklamou a reklamou v tištěných mediích je schopnost se adaptovat na nové digitální prostředí. Vlastníci billboardů jsou schopni v dnešní době využívat geografická data, která mobilní operátoři získávají z mobilních telefonů uživatelů a obchodníci s big daty je anonymizují a prodávají dál. Majitelé OOH je pak mohou využít a lépe zacílit na své cílové skupiny, když procházejí kolem. Tato big data se dají kombinovat, takže informace o dopravě, počasí a čase s dalšími externími daty mohou vytvořit velice relevantní reklamy v ten správný čas. Je tedy možné, aby reklamy nabízely kávu, když je venku zima a osvěžující nápoje, když je naopak horko. Billboardy lze dokonce programovat tak, aby nabízely léky na alergii, když znečištění vzduchu přesáhne určité limity. (The Economist: November 10-16, 2018)

Tento trend je umocněn použitím programovatelných reklamních platforem. V minulém roce Clear Channel a JCDecaux spustili programovatelné platformy, které umožňují značkám a agenturám nakupujícím media reagovat ne v řádu dnů nebo týdnů, ale v řádu několika málo minut. Odborníci na reklamu tvrdí, že venkovní reklamy budou stále více nakupovány jako online reklama na základě místa a počtu návštěvníků/uživatelůZpět

Services


EURONOVA KOREKT KOREKT KRAK WEST MEDIA Matrix Media s.r.o. NAVA Tisk s.r.o. PRINCO International PLZEN CZ PLZEN TV ZAK TV S.R.O. Primetime Media Unique Connection REGIO TV1 Televize UTV PrahaTV BrnoTV RTM+ Časopis Prestige DRAKON dům reklamy
ČESKO-KAPVERDSKÁ obchodní komora© EURO NOVA & PARTNERS SPOL. S R.O. 2024